Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Rama

Rama 01/03/2013 19:37 #4561

Od tego trzeba zacząć - jak ma wyglądać konstrukcja ramy w naszej drukarce?

W M90 bardzo podoba mi się, że na dole mamy równiutką płytę, do której mocowany jest stół.
Z aluminium pewnie strasznie podniesie to koszty, ale według mnie warto coś takiego zrobić.

Chciałbym też, aby ekstruder i prowadnica osi X opierały się głównie na prętach płaskich, a nie jak u mnie (nie wiadomo czemu) na gwintowanych.

Postaram się narysować kilka propozycji i tutaj wrzucę, żebyśmy mogli obgadać.
Narazie piszcie swoje propozycje, co podoba wam się w waszych drukarkach, a co koniecznie trzeba zmienić. Tylko pamiętajcie, że narazie rozmawiamy tylko o ramie.<br /><br />-- 03 stycznia 2013, 22:54 --<br /><br />Pierwsza propozycja:

Według mnie dużą zaletą będzie to, że silniki są od spodu przykręcone bezpośrednio do blachy i prowadnice oparte o blachę z obu stron.

Co wy na to?
  • viresx
  • viresx Avatar
  • Podziękowania: 3
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Rama 01/04/2013 15:46 #4588

Zanim usiądziemy do cada zaproponuję pewne zmiany
Płytę zmniejszyć - na rys. różowe i umieścić pod prowadnicami y (rys nie pokazuje opuszczenia)
Z przodu i z tyłu zastosować blachy pionowe z otworami na wałki wyciętymi podczas wykonywania całego elementu - zielone na rys.
Wadą jest , że nie będzie tak ładnie jak chciał viresx , zaletą usztywnienie całej ramy i precyzyjnie wykonanie otworów pod wałki.
Co wy na to?
Załączniki:
KONTO ZAWIESZONE

Rama 01/04/2013 19:23 #4598

adamta2001 napisał:
Zanim usiądziemy do cada zaproponuję pewne zmiany
To dopiero pierwsza propozycja - dopiero się rozkręcam :D Oto chodzi, żeby wspólnie ustalić coś fajnego!adamta2001 napisał:
Płytę zmniejszyć - na rys. różowe i umieścić pod prowadnicami y (rys nie pokazuje opuszczenia)
Z przodu i z tyłu zastosować blachy pionowe z otworami na wałki wyciętymi podczas wykonywania całego elementu - zielone na rys.
Wadą jest , że nie będzie tak ładnie jak chciał viresx , zaletą usztywnienie całej ramy i precyzyjnie wykonanie otworów pod wałki.
Co wy na to?
Plusy:
- na pewno zyska na sztywności w pionie, tylko trzeba jakieś solidne łączenia ścianek zrobić
- prowadnice będą od razu oparte o blachę
Wady:
Te zielone ściany będą musiały być troszke wyżej, zwłaszcza że przydałby się większe silniki (czyli czerwona ścianka będzie wysoko - min. 5cm).
Pomysł mi się podoba - mniej o 4 plastikowe części ;)

A może rozdzielić czerwoną ściankę na 2 - w ten sposób rogi będą wsparte w 3 osiach? Co wy na to?

A może ktoś ma jeszcze inny pomysł?
  • viresx
  • viresx Avatar

Rama 01/04/2013 19:27 #4600

A z jakiego materiału robimy? poza tym czy projektujemy to tak żeby dało się w domowych warunkach wyprodukować czy tylko CNC?

-- pt 04 sty 2013, 21:29 --

A z jakiego materiału robimy? poza tym czy projektujemy to tak żeby dało się w domowych warunkach wyprodukować czy tylko CNC? widzę tendencję w strone 'profab' projektu u-d ;d w sumie pewnie dlatego że to sztywne rozwiązanie.
  • madix
  • madix Avatar

Rama 01/04/2013 20:50 #4605

madix napisał:
A z jakiego materiału robimy? poza tym czy projektujemy to tak żeby dało się w domowych warunkach wyprodukować czy tylko CNC?
Najlepiej z blachy. Mikromaker napisał w "Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu":mikromaker napisał:
Wracając do tematu wydaje mi się, że najlepiej będzie korzystać z elementów wycinanych a nie giętych.
Gięcie to dla osoby zciągającej pliki z thingiverse duży problem a wyciąć może w wielu miejscach z wielu materiałów.
Poza tym gięcie nie jest jednoznaczne, w zależności od fachowca i maszyny nożna uzyskać różne rezultaty.
Wycinanie jest powtarzalne.
Zgadzam się z tą wypowiedzią i dlatego myśle, że najlepiej zrobić z wycinanej blachy minimum 4mm, ewentualnie można dostosować również do płyty meblowej ;)
madix napisał:
widzę tendencję w strone 'profab' projektu u-d ;d w sumie pewnie dlatego że to sztywne rozwiązanie.
Zwłaszcza wersja adamta2001 :lol:
Jakby ktoś szukał: <!-- l --><a class="postlink-local" href="reprapforum.pl/prusa-air-2-rozwiniecie-p...u-t339-20.html#p2762">prusa-air-2-rozwiniecie-projektu-t339-20.html#p2762<!-- l -->

W sumie trudno wymyślić tu coś baaardzo innowacyjnego. Prowadnice są wewnątrz ramy lub na zewnątrz, silniki są na górze lub na dole... nie mogą być w środku, bo albo nie jest wykonalne, albo jest po prostu bez sensu :?
Mimo wszystko postaram się, aby w każdym elemencie drukarki było coś nowego i liczę że mi w tym pomożecie.
  • viresx
  • viresx Avatar

Rama 01/06/2013 14:02 #4640

Mam już pewną koncepcję na ramę :) w najbliższym czasie postaram się narysować i pokazać ;)
Mój pomysł w chwili obecnej wymagał by bardzo prostych krótkich gięć które można wykonać nawet w imadle czy coś takiego akceptujecie czy w ogóle odchodzimy od gięcia?

Mam też pewne wtyki w wypalaniu elementów ze stali więc może uda się dostać dobrą cenę.
  • madix
  • madix Avatar

Rama 01/06/2013 16:43 #4642

Najlepiej jeśli wszystko by było wycinane, ale jeśli pomysł jest dobry to chętnie zobaczymy ;)
  • viresx
  • viresx Avatar

Rama 01/06/2013 17:02 #4643

Też jestem fanem wycinania.
Proponuję aby na konstrukcję użyć blachy Al o gr 6mm , najlepiej stopowej Pa6 lub Pa9.
Prusa air2 ma sprytnie wymyślone połączenia , po wycięciu jednoznaczne i nie wymagające użycia dodatkowych łączników , dobry wzór przy projektowaniu następnych połączeń.
Mam wyciętą konstrukcję Air2 z takiej blachy i po złożeniu jest bardzo sztywna.
Dobrym pomysłem jest również skrócenie osi x przez usytuowanie silnika na zewnątrz konstrukcji.
Pole pracy tradycyjne (typowy hotbed) , oś y na wałkach 12mm i łożyskach liniowych w oprawach Al , chaciałbym w max stopniu zrezygnować z elementów drukowanych które są zawsze krzywe i elastyczne.
Czekam na Wasze propozycje.
KONTO ZAWIESZONE

Rama 01/06/2013 18:50 #4649

A nie chcielibyście się pokusić o zaprojektowanie i wykonanie konstrukcji, przez którą inne nacje by piały z zazdrości tj. oś X przytwierdzona do osi Y, a ta zamocowana na osi Z? :)

Rama 01/06/2013 20:06 #4650

m.biruta napisał:
A nie chcielibyście się pokusić o zaprojektowanie i wykonanie konstrukcji, przez którą inne nacje by piały z zazdrości tj. oś X przytwierdzona do osi Y, a ta zamocowana na osi Z? :)
Czyli stół stałby w miejscu, a ruszałby się tylko głowica?
  • viresx
  • viresx Avatar

Rama 01/10/2013 19:34 #4680

Nie wiem czy ktoś z was drukował na drukarce w której stół porusza się w osi Z a głowica XY ale tam skurcz druku praktycznie nie występuje i to bez użycia wentylatora. Poprostu jest dużo bardziej stabilny temperaturowo. Skoro Makerbot poszedł w tym kierunku a stoją za nim miliony dolarów to raczej wybrali najlepsze rozwiązanie mając pieniądze na badania.

Zbudowałem we wrzesniu takie coś

Koncepcja była taka aby była zamknięta.

Projekt został porzucony po jakimś kilogreamie ABS wydrukowanym na niej ale jakiś początek jest jak bym przeszukał kompa to podejrzewam że znajdę stl'e i rysunki blach oczywiście jeśli społeczność była by zainteresowana<br /><br />-- 10 stycznia 2013, 22:31 --<br /><br />Dodam tylko że miała to być drukarka komercyjna. Ale moja wyobraźnia za bardzo poszalała z obudową i wykonanie takowej w małym nakładzie to około tysiąca złotych za sztukę dlatego projket został porzucony na rzecz IdeaLab3d

Rama 01/10/2013 21:06 #4682

Przyznam, że ja też myślałem nad własna konstrukcją i mam podobne zdanie, ze jesli chodzi o jakość druku do najlepiej aby stół poruszał się jedynie w osi Z. Nie bez powodu profesjonalne konstrukcje itp. stosują to.
Ale wracając do konstrukcji, to co nie kreśliłem to w finale wychodziło mi coś podobnego do replikatora... Chodzi też o to aby konstrukcja była zwarta i nie miała przerostu nad polem druku. Z moich doświadczeń druku (nie jakiś tam ogromnych) to najbardziej optymalne pole robocze to 20x30x20 (szer./dł./wys).

Rama 01/10/2013 22:40 #4689

Jeżeli chodzi o technologię to wolałbym kupić pudełko i w 2h wszystko zmontować niż bać się, że coś krzywo zegnę.
Oczywiście profesjonalne gięcie jest świetne, sztywne i niedrogie.

To powinien być KIT do samodzielnego bezinwazyjnego złożenia z użyciem podstawowych narzędzi.

Blat ruchomy w Z jest lepszy, ale całkowicie zmienia charakter maszyny.
Jeżeli zastosujemy to rozwiązanie to decydujemy się na maszynę pudełkową - prostopadłościenną.

Zalety pudełka:
-po zmontowaniu jest sztywne.
-cała geometria ze wszystkimi otworami jest od razu jednoznacznie ustawiona.
-gabaryty tylko optycznie są większe, prostopadłościan opisany jest ten sam.
-można zapakować różne układy ruchu i zrobić szybką efektowną maszynę.

Wady:
-wycinając ścianki z płyt zużywa się sporo materiału i nie bardzo można to ograniczyć.
-zajmuje trochę miejsca (np incubator ma 43x42x50 przy polu roboczym jakieś 26x26x30)

Wybierając blat ruchomy w Z mamy parę opcji np.:
-pudełko z płyt
-profile alu
-stalowa rama skręcana

Jednak ponieważ Viresx już napracował się nad innym rozwiązaniem i jest ono bardziej powszechne w świecie Reprapa trzeba się nad nim pochylić.

Kiedyś rozmawialiśmy, żeby zrobić wszystko na płycie.
To jest dobre rozwiązanie bo płytę wycinamy i dużo spraw jest jednoznacznie ustawionych.
Można do płyty przykręcić wałki używając gotowych uchwytów, wałki podparte albo w uchwytach customowych.
Można też dać takie ścianki jak napisał adamta, zrobiliśmy tak w drewniaku i działa ok.

Zamocowanie ścian bocznych, które są bardzo ważne, mamy z głowy.
Może trochę bym przedłużył te pionowe wąsy w rozpórce bo wózek jeździ lewo prawo i łatwo może się rozbisurmanić :)
Z tego samego powodu dobrze by zrobiły jeszcze jakieś usztywnienia na dole.

Użytkownik musi mieć możliwość założenia bowdena i pokręcenia gałką.

Trzeba wybrać kierunek ruchu blatu.
To nam podyktuje dalsze kroki.

Rama 01/11/2013 23:35 #4699

@szalonyrys: To bardziej koncepcja obudowy niż ramy/mechaniki. Według mnie troche zbyt skomplikowana = droga w budowie. Coś ciekawego/innowacyjnego kryje się pod tą obudową?
W sumie nawet coś tam widać ;)
mikromaker napisał:
Trzeba wybrać kierunek ruchu blatu.
To nam podyktuje dalsze kroki.
Szczerze mówiąc to kusząca jest propozycja stołu jeżdżącego w osi Z, patrząc po wynikach profesjonalnych maszyn.

Niestety powoduje to według mnie 2 główne problemy:
- skomplikowane mechanizmy do sterowania osiami XY (np. paski w ultimakerze) lub inny rodzaj sterowania (gdzieś było tu takie fajne sterowanie na 2 silnikach)
- przeniesienie poruszających się obiektów wyżej, czyli większe wibracje. (tu na szczęście cała konstrukcja jest dużo bardziej stabilna więc troche to wynagradza - pytanie co będzie przy dużo większych prędkościach?).

Jeśli ktoś ma pomysł na coś co nie będzie Ultimakerem to jestem za :D
Narazie wszystko co próbowałem wymyślić przy takim ustawieniu tak właśnie wyglądało.
  • viresx
  • viresx Avatar

Rama 01/12/2013 10:23 #4701

http://www.thingiverse.com/thing:40072 Ja jestem za opuszczanym stołem ;)
  • madix
  • madix Avatar
  • Strona:
  • 1
  • 2

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013